Güzeltepe Mh. Pelin Sk. No.: 1/B Üsküdar/İstanbul

Bize Ulaşın

0541 DENT 777

Açılış Saatimiz

Pzts-Cmts: 09:00 - 21:00 PM Pazar: Kapalı

Randevu Alın

Mükemmel gülüşünüz bir tık uzağınızda!

Bize Ulaşın

0541 DENT 777

Açılış Saatimiz

Pzts-Cmts: 09:00 - 21:00 PM Pazar: Kapalı

Randevu Alın

Mükemmel gülüşünüz bir tık uzağınızda!

Pedodonti – Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti nedir?

Pedodonti, Latince’de çocuk dişi anlamına gelmektedir. Diş hekimliği alanında ise çocuk diş hekimliği adı olarak, pedodonti kullanılmaktadır. Pedodonti genel olarak, 0-12 yaş aralığındaki çocukların diş gelişimi sürecini takip etmek ve kalıcı dişlerin sağlıklı bir şekilde gelişimini sağlaması için çalışır.

Süt dişleri olarak da bilinen ilk çocukluk dişleri, bebeğin doğumundan sonraki 6. aydan itibaren çıkmaya başlar. İlk 2,5 yıl içerisinde tüm çocukluk yani süt dişleri çıkmış olur. Süt dişlerinin sağlığı, daimi dişlerin sağlığında da önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple, süt dişleri zaten dökülecek diye düşünülmemeli, ilk dişlere de gereken bakım ve kontroller yaptırılmalıdır.

Süt dişleri kaç tanedir ve dayanıklı mıdır?

Süt dişleri, toplamda 20 adettir. Daimi dişlerden farklı olarak aşınmaya ve çürümeye karşı daha dayanıksızlardır. Süt dişlerinin temel amacı, basit çiğneme ve parçalama görevini sürdürme, konuşma, estetik ve en önemlisi daimi dişler için yer tutmalarıdır. Sağlıksız süt dişleri form değiştirebilir, yerine gelecek dişlerin doğru yerleşmesini olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda süt dişlerinin yerine gelecek daimi dişler, diş eti içerisinde gelişmeye devam eder ve çıkmak için zamanını bekler. Bu süreçte süt dişlerinin sağlığı, yapılan ağız bakımı ve kontroller, yeni gelecek dişlerin kalitesi ve dizilimi üzerinde önemli bir rol oynar.

Daimi dişler, 6 yaş itibariyle ağız içinde yerlerini almaya başlar. Bu süreç en son 12 yaşına kadar devam eder ve bu süreçte hem süt dişleri hem de daimi dişler ağızda birlikte bulunur. Bu durumda varsa çürük süt dişi ile daimi diş yan yana gelir ve çürük diş, kalıcı dişin sağlığını olumsuz olarak etkiler.

Çocuk diş hekimi ne yapar?

Pedodontistin görevi, ilk diş çıkımı ile birlikte, bebeğin ya da sonrasında çocuğun sağlıklı bir diş, ağız, çene ve hatta yüz gelişimi yaşaması için gerekli incelemeyi ve gerekiyorsa tedaviyi yapmak ve bakım önerilerini sunmaktır. Pedodontist temel olarak; önleyici, tedavi edici ve koruyucu tedbirler alarak, çocuklarda sorunsuz bir ağız sağlığı yaratmaya destek ve yardımcı olur.

EnglishTürkçe